باسلام و عرض ادب

 خدمت مخاطبان عزیز وامید به اینکه با مطالب این سایت توانسته باشم اطلاعات مفید علمی و فنی رو خدمت مخاطبان عزیز ارائه بدم. هدف از ایجاد این سایت ارائه تجربیات علمی و فنی بنده در زمینه نقشه برداری و مهندسی معدن و همچنین  مقالات علمی،تخصصی و فنی اساتید و سایر متخصصان می باشد و حتی الامکان سعی گردیده است که مطالب نو،کاربردی ومتناسب با نیاز مخاطبان باشد.

امیدوارم مطالب سایت مورد توجه واقع شود.

تجارب و مهارت ها

نقشه برداری

هرجا که سخنی از مطالعات یا تغییرات برروی سطح زمین و زیر زمین و ایجاده سازه روزمینی یا زیر زمینی به میان می آید رد پای علم نقشه برداری دیده می شود . نقشه برداری در حقیقت تبدیل مشاهدات زمینی به اطالاعاتی قابل اندازه گیری ونیز ابزاری برای تجسم عینی و عملی یک طرح (ایده ای ذهنی یا کامپیوتری) درروی زمین است . امروزه این علم درحوضه های مختلفی گسترش پیدا کرده که عنوان نقشه برداری را به کلی تحت اشعاع خود قرار داده است .امروزه نقشه برداری با بسیاری از علوم مختلف ارتباط تنگاتنگی ایجاد کرده است.
علم معدن کاری نیز علمی هست که از مرحله اکتشاف تا فراوری مواد معدنی با تغییر بر روی سطح زمین طبیعی و ایجاد سازه های مختلف نظیر فضا های زیر زمینی و روزمینی ، کارخانجات مختلف و ... همراه است و نقشه برداری در برنامه ریزی،اجرا و بهینه سازی تولیدات معدنی نقشی اساسی دارد.
باتوجه به مسائل فوق الذکر من نیز در طی 10 سال اخیر بر آن شدم که این علم را در امور معدنی مورد استفاده قرار داده و از این مهارت قدرتمند برای طراحی بهتر و اجرای هر چه دقیقتر فعالیت های معدن کاری بهره بگیرم.
باتلفیق نرم افزارهای کامپیوتری تخصصی با علم معدن کاری و اجرای کلیه طراحی های انجام شده توسط نقشه برداری میتوان فعالیت معدن کاری را به فعالیتی با قابلیت بهینه سازی فرایند های تولید و هزینه ها تبدیل کرد.
باتوجه تجربیات من در استفاده از نقشه برداری در امور معدنی ، ابزار ها و فنون نقشه برداری را میتوان در موارد زیر به کار بست :

ردیف

نوع فعالیتکاربرد

مرحله

عملیات

1 تهیه نقشه توپوگرافی برای محاسبه احجام ذخیره و طراحی اولیه اکتشاف مقدماتی
2 پیاده سازی و کنترل محوطه سازی واحداث جاده های دسترسی معدن اکتشاف
3 پیاده سازی و کنترل پیاده سازی و اجرای کلیه حفریات اکتشافی برداشت مختصات نمونه ها وگمانه و نیز برداشت گمانه ها اکتشاف تفصیلی
4 توپوگرافی بزرگ مقیاس برای محاسبه ذخیره قطعی ، تهیه طرح استخراج و نقشه های اجرایی معدن اکتشاف تفصیلی
5 پیاده سازی و کنترل پیاده سازی طرح استخراج شامل،جاده های دسترسی،پله ها و... استخراج
6 پیاده سازی و کنترل اجرای کلیه حفریات زیر زمینی فقط و فقط با نقشه بردرای امکان پذیر است استخراج
7 برداشت توپوگرافی برای محاسبه احجام ،دپو ها و ... استخراج
8 پیاده سازی و کنترل پیاده سازی شبکه آتشباری استخراج
9 پیاده سازی و کنترل پیاده سازی طرح ها ی محوطه سازی برای تاسیسات مختلف معدنی استخراج وفراوری
10 پیاده سازی و کنترل کلیه مراحل احداث واحد فراوری مواد معدنی فرآوری

باتجربیاتی که من در اجرای پروژه های معدنی کسب کرده ام میتوان گفت که هر پروژه ی معدنی حتی کوچک مقیاس نیز برای پیشبرد بهتر فعالیت های معدنی به نقشه برداری نیاز مبرم دارد و درک اهمیت این مهارت در معدن کاری فقط با تجربه آن صورت می گیرد، زیرا ارتباط بسیاری از فعالیت های معدنی با نقشه برداری برای اغلب فعالان معدنی پوشیده می باشد.

فرآوری مواد معدنی

فراوری مواد معدن مهمترین حلقه از زنجیره تولید مواد مواد معدنی می باشد و یک عامل تعیین کننده در اقتصاد معدن می باشد .این بخش از فرایند تولید بطور مستقیم در تصمیم گیری و فاکتور های اقتصادی استخراج معدن نظیر عیار حدی ونسبت باطله برداری تاثیر گذار است . یکی از رموز بقاء در یک بازار رقابتی کاهش هزینه ها و افزایش کیفیت محصول است که این امر در بخش فراوری میسر می گردد .
بخش فراوری به میزان قابل توجهی در کیفیت محصولات معدنی تولیدی و نیز هزینه های فرایند تولید نقش کلیدی را داراست. بطوریکه آنچه که در مرحله استخراج تولید میشود باید با دو هدف «کاهش هزینه های حمل و نقل» و «رساندن ماده خام معدنی به مرحله قابلیت استفاده در بازار مصرف» به یک محصول قابل رقابت در بازار مصرف تبدیل گردد.
این فرایند حیاتی در معادن بزرگ مقیاس نقش خود را به خوبی ایفا میکند و باتوجه به بزرگ مقیاس بودن فعالیت معدنی در این تیپ معادن قابلیت توسعه این مرحله حیاتی مقرون به صرفه و اقتصادی می باشد.بطوریکه عیار حد اقلی برای خوراک واحد فراوری بزرگ مقیاس گاها به چند برابر کمتر از عیار حد اقل برای ادامه فعالیت واحد فراوری معادن کوچک مقیاس تقلیل می یابد.
از طرفی منابع علمی و در دسترس اغلب برای واحد های فراوری مواد معدنی در سطح بزرگ مقیاس تهیه و تدوین گردیده اند و نسخه ای علمی و عملی برای طراحی ،احداث و مدیریت معادن کوچک مقایس اغلب یا وجود ندارد یا به راحتی در دسترس نیست.
مشکل بعدی در فراوری مواد معدنی لزوم استفاده از تخصص های متنوعی است که بهره گیری از متخصصین و ابزار های متنوع به لحاظ صرفه اقتصادی برای فعالان این دسته از صاحبان معادن مقدور و به صرفه نیست .
به همین دلیل من با مطالعات گسترده در مورد روشهای طراحی ،احداث و مدیریت واحد های فراوری مواد معدنی در سطح بزرگ مقیاس و نیز محدودیت های معدن کاری کوچک مقیاس ، به الگوهایی جهت بهره گیری از علوم وفنون مختلف در معادن کوچک مقایس درسطح مطالعاتی و تجربی دست یافته ام که اهم این الگو ها به شرح زیر می باشند:

 1. استفاده از ماشین آلات جایگزین از لحاظ نوع و ظرفیت در طراحی واحد فراوری
 2. کاهش فرایند های مکانیکی در فرایند تولید که هزینه های استهلاک و نگهداری بالا را در بر دارند و جایگزینی آنها با ابزار های استاتیک سفارشی که هزینه های تهیه و نگهداری اندکی دارند.
 3. حذف فرایند های اضافی که بیشتر مناسب تولید در مقیاس بالا می باشند
 4. استفاده از نرم افزارهای مختلف و نیز نقشه برداری جهت کاهش هزینه های طراحی و احداث واحد فراوری
 5. سفارشی سازی و اعمال تغییرات جزئی در نحوه کارکرد ماشین آلات فراوری برای تطبیق بیشتر این ماشین آلات با واحد فراوری کوچک مقیاس
 6. طراحی و ساخت ماشین آلات کوچکی که تا حد ممکن بتوانند جایگزینی برای کنترل دستی توسط نیروی انسانی گردند.
 7. طراحی و ساخت بعضی از ماشین آلات در محل برای کاهش هزینه های خرید و حمل و نقل و نیز برای انعطاف پذیری و انطباق بیشتر با طرح احداث واحد
 8. استفاده حد اکثری از نیروی ثقل برای نقل و انتقال مواد که به نوبه خود باعث کاهش هزینه احداث و هزینه های جاری واحد فراوری می گردد.
 9. بهره گیری از سیلوهای زمینی و پیش ساخته با ظرفیت بالا جهت تداوم فعالیت ماشین آلات مختلف در هنگام خرابی بخشی از واحدتولید و نیز کاهش حجم ماشین آلات موتوری حمل

استخراج معادن

استخراج معادن به عنوان اولین مرحله از فرایند تولید مواد معدنی نقش بسزایی در ایجاد ارزش افزوده در حوزه معدن کاری می باشد و جزو مراحل پر هزینه چه به لحاظ هزینه های سرمایه ای و چه به لحاظ هزینه های جاری می باشد.
استخراج فرایندی است که طی آن ماده معدنی مورد نظر از دل زمین واز میان باطله های در بر گیرنده آن خارج شده و بصورت کلوخه هایی با ابعاد معین به واحد فراوری حمل می شود.گاها برای اینکه سطح ماده معدنی بازگشایی و قابل استخراج گردد نیاز است که در قالب فعالیت باطله برداری بخشی از باطله از محل خارج گردیده و به محلی دیگر منتقل شود که مجموع فعالیت های خارج کردن ماده معدنی و حمل باطله شاکله اصلی فرایند استخراج معدن را تشکیل می دهند.فاکتور هایی نظیر عیار حدی، میزان باطله برداری لازم و میزان اختلاط مجاز ماده معدنی و باطله و عواملی متنوع دیگری در بهره وری فرایند استخراج تاثیر گذارند.
استخراج ماده معدنی و باطله برداری به خاطر حجم عظیم مواد معدنی و باطله از هزینه های بالای حمل ونقل برخوردار است و ماشین آلاتی که فرایند استخراج را انجام می دهند اصلی ترین هزینه را برای فعالیت استخراج معدن در بر دارند.
طراحی استخراج معادن به خاطر درگیر بودن مسائل زمین شناسی،اقتصادی ، انسانی ، جغرافیایی و از همه مهمتر غیر قابل پیش بینی بودن بازار و به تبع آن بالا بودن ریسک آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .طبیعت معدن کاری به خاطر درگیر بودن با مواد غیر همگون و بازار مصرف پرنوسان ایجاب می کند که طراح اولیه با هرتغییراتی در شرایط زمین شناسی،مکانیکی ذخیره معدنی و نیز تغییرات شرایط بازار اصلاح و بروز رسانی شود.
بدین ترتیب پیداست که استخراجی بر آمده از یک طراحی اصولی کاری بسیار زمان بر و سخت است و نیاز به تخصص های متنوع و بالا می باشد و این کار فقط در معادن بزرگ مقیاس عملی و قابل اجراست.
همچون اغلب فرایند های معدن کاری تمام منابع علمی و اطلاعات تجربی نیز فقط در سطح معادن بزرگ مقیاس تدوین گردیده و در دسترس می باشند و طراحی اجرای اصولی استخراج معدن در مقیاس معادن کوچک نیازمند مطالعات گسترده،بهره گیری از تجربیات دیگران و استفاده از روش های عملی است.
با توجه به مشکلاتی که در مورد انجام یک استخراج اصولی و حرفه ای که در مورد معادن کوچک مقیاس مترتب است من طی مطالعات گسترده ای در مورد معدن کاری کوچک مقیاس انجام داده م و اطلاعات و تجربیاتی که بصورت مدون از فعالیت های صورت گرفته پیشین گرد آوری کرده ام به روش های کار آمد و قابل اجرایی برای طراحی و مدیریت معادن کوچک مقیاس دست یافته ام که با ترکیب این روشها با نرم افزار های کامپیوتری و نیز نقشه بردرای میتوان استخراجی اصولی مبتنی بر طراحی اجرا کرد که نتیجه آن بهره وری قابل توجهی در این بخش از فرایند معدن کاری می باشد.
اهم این روشها به شرح زیر اند

 1. طراحی یکپارچه کلیه جاده های دسترسی کل معدن،واحد فراوری،تاسیسات،سینه کارها و نقشه اجرایی معدن در قالب یک طرح بانرم افز عمرانی اتوکد که موجب برنامه ریزی مدون کلیه فعالیت های معدن کاری در یک معدن کوچک مقیاس می گردد.
 2. اجرای دقیق کلیه طراحی های صورت گرفته با استفاده از ابزار های نقشه برداری در راستای سرعت و دقت بخشیدن به کلیه فعالیت های آماده سازی معدن.
 3. طراحی جاده های استخرجی با استفاده از نرم افزار راه سازی Civil 3D و پیاده سازی آن با ابزارهای نقشه برداری که علاوه بر تسریع در عملیات دسترسی باعث ایجاد جاده هایی استاندادرد برای حمل مواد می گردد.
 4. محاسبه ماشین آلات مورد نیاز متناسب با حجم استخراج و شرایط فنی معدن با استفاده از اطلاعات جامع تجربی بدست آمده از معادن مشابه.
 5. طراحی پترن آتشباری بانرم افزار های حرفه ای و در صورت پیاده سازی و کنترل آن با استفاده از ابزار نقشه برداری.